Před Strunkováním probereme váš záměr pro dané setkání, a co čekáte obecně od Strunkování. Zeptám se na vaše limity a omezení, např. jak snášíte bolest, zda nemáte po operaci páteře apod.
Během Strunkování můžete být v tričku nebo vyslečeni do půl pasu. Klient leží většinou na břiše na podložce (matrace/futon), a po krátkém nalazení a rozmasírování zad, vyhledávám tlakem prsty ztuhlá svalová vlákna (strunky) podél páteře.
Jakmile najdu pohmatem strunku a dohodneme se s klientem, že se dané strunce (tématu) budeme věnovat, strunku začnu rozmasírovávat. Rozmasírovává se tak dlouho, dokud se úplně svalová vlákna neuvolní nebo klient neřekne, že už má dost (případně poznám, že už vám stačí).
Během masírovávání strunky se uvolňují a projevují v ní uložené emoce, smích, pláč, bolest, strachy apod.
Co můžu čekat, že se se mnou bude dít na terapii?
Reakce klientů jsou někdy klidné, jen dýchají (oddychují), nebo se jejich tělo jemně vlní/pohupuje.
Jindy jsou reakce bouřlivější. Během terapií mám prostor více méně pro cokoliv, co se objeví a potřebuje být uvolněno/projeveno. Základem mojí práce je bezpodmínečné přijetí všeho, co přichází – naše tělo ví moc dobře, co potřebuje – ať už si o tom naše mysl, myslí cokoliv.
Někdy se u klientů objevuje neovladatelných smích, křečovité stažení těla, třepání, pláč a hluboká katarze vzteku. Jindy klienti cítí vzrušení, když se jim v těle rozproudí energie. Pracujeme-li s vnitřním zvířetem, tak se se mnou někdy klienti chtějí i prát, škrábou nebo kousají.
Běžně lidi brečí, vzlykají, vztekají se. Občas mi nadávají, záleží jaká témata se u nich řeší.. Jedna klientka mě třeba požádala, abych jí říkal hezké věci o ní, u toho se rozbrečela a potřebovala pak obejmout.. Někdy třeba lidi jen potřebuji u mě ležet v náručí a odpočívat, jindy usnou a spí v bezpečném prostředí, kde se opravdu můžou skutečně uvolnit – opravdu projevů je celá řada – jak jsem psal výše, základem je přijetí a vzájemná důvěra – pak jde všechno, co je potřeba.
Některá témata (strunky) se uvolní během pár minut, jiná potřebují i více setkání.
Délka uvolnění konkrétní strunky hodně záleží na vás. Pokud se klient například podvědomě brání otevření daného tématu (vyhýbá se prožití uložené emoce ve strunce), tak se to projevuje nepříjemnou bolestí a někdy není ani možné dané vlákno rozmasírovat. V takovém případě je lepší se věnovat jiné strunce nebo si promluvit, co by mohlo být za tím, že mám pocit, že se (podvědomě) bráníte (chybějící důvěra, strach z bolesti apod).
Během jednoho setkání obyčejně pracujeme s několika strunkami (3-4), vše záleží na vaší otevřenosti a aktuální kapacitě, kolik emocí zvládnete pročistit.
Obyčejne vás během Strunkování několikrát nechám chvíli ležet a odpočívat. Střídání intenzivních a odpočinkových fází vám pomůže jít hlouběji v prožitku a zároveň integrovat uvolněné emoce (energii). Na konci vás nechám chvíli odpočívat pod dekou, toto je důležité ke zklidnění vašeho nervového systému před tím než zase půjdete ven mezi lidi.